A snack food manufacturer buys corn for tortilla chips from two cooperatives, one in Iowa and one in Illinois. The price per unit of the Iowa corn is…

A snack food manufacturer buys corn for tortilla chips from two cooperatives, one in Iowa and one in Illinois. The price per unit of the Iowa corn is $6.00 and the price per unit of the Illinois corn is $5.50.a.